Čo je limbický odtlačok

Každý človek sa na svet rodí s určitou telesnou a emocionálnou výbavou. V rámci ľudského nervového systému existujú dve dôležité časti. Limbický a centrálny nervový systém. Tie sú veľmi dôležitou časťou nášho mozgu, ktorá je zo všetkých časti mozgu najviac prepojená s naším emočným prežívaním. Limbický systém nastavuje emočné naladenie mysle a filtruje vnímanie vnútorného prežívania a stavov – naše vnímanie sveta doslova emočne zafarbuje. Emócie v každodennom živote sú všadeprítomné a hrajú dôležitú úlohu v našom osobnom prežívaní a spracovávaní reality. Akú úlohu v tomto celom procese hrá limbický  odtlačok a ako sa vlastne u človeka prejavuje?

Dieťa potrebuje prirodzenú lásku

Už ako novorodenci prirodzene očakávame a sme nastavení prijímať lásku. Zariadila to takto príroda a je to zároveň spoločensky normálne. Dá sa povedať, že aj nanajvýš životne dôležité. Bábätka sú už po narodení doslova závislé na láske svojej matky a tu môžu nastať prvé zásadné problémy. Pokiaľ deti nedostávajú lásku od matky, môže to byť preto, že ju ona sama nedostávala a tento prežitok nie je prirodzene dopriaty ani im. Limbický odtlačok sa totiž najsilnejšie kreuje v prežívaní už krátko po počatí a pobyte v matkinom lone počas tehotenstva, taktiež pri pôrode a rovnako silne aj veľmi krátko po ňom. Na náš život má mimoriadny vplyv a formuje naše správanie v rôznych životných situáciách.  Jednoducho by sa dal limbický odtlačok prirovnať k základnému operačnému systému, ktorý ovplyvňuje naše smerovanie v budúcnosti. Je preto veľmi dôležité venovať pozornosť spôsobu, akým prichádzajú naše deti na tento svet.

„Limbický systém alebo limbická kôra je časť mozgového tkaniva, , ktorá sa vytvára počas embryonálneho vývoja okolo základu mozgového kmeňa. Ukladajú sa v nej všetky vnemy, emócie a udalosti od prenatálneho vývoja a vytvárajú základňu pre všetky budúce rozhodnutia v našom živote.“

 

 Čo môže matka ponúknuť svojmu dieťaťu?

 Dieťa je vedome vnímavé už od počatia. Prirodzene je nastavené prijímať bezpodmienečnú lásku a starostlivosť zo strany svojej matky. Pokiaľ to takto z nejakého dôvodu nie je, nastupujú pocity beznádeje, samoty, zúfalstva, strachu o život, či manipulácie. Tento súbor emócii môže bábätko pociťovať bezprostredne po narodení. Ich sila je pre bezmocné dieťa natoľko  veľká , že sa s nimi nedokáže vyrovnať a ostanú v ňom uzamknuté ako nespracované a zašijú sa do hlbín jeho podvedomia a nevedomia. V budúcnosti sa môžu tieto potláčané emócie vyplaviť a prejaviť sa ako určitý druh ochorenia, najčastejšie vo forme problémov s pokožkou, ako atopický ekzém alebo alergia či astma. Budúca matka tak môže okrem života ponúknuť svojmu dieťaťu oveľa viac ako len život na fyzickej úrovni. Môže mu dať silné základy pre spokojný a zdravý život! Základom je, že má o tom dostatok informácii a správne vedenie. 

Pôrody kedysi a dnes

V minulosti bolo  celkom bežnou praxou neklásť prílišný dôraz na emocionálne prežívanie novorodencov, ktoré sa roky praktizovalo v podobe oddelenia dieťaťa od matky bezprostredne po prestrihnutí pupočnej šnúry. Predstava, že dieťa si nič z toho , čo pri a po pôrode zažije nepamätá, je pre ľudstvo najväčším omylom. Priebeh pôrodu má na celý náš život obrovský vplyv. Sama príroda tu vnáša určitý poriadok, ktorý by nemal byť narúšaný žiadnym direktívnym riadením zvonka a príchod dieťaťa na svet by nemal byť ovplyvňovaný  násilným spôsobom urýchľovaním, či spomaľovaním tohto prirodzeného procesu. Dieťa by malo prejsť matkinými pôrodnými cestami presne tak, na akú cestu sa samo odhodlalo. Novorodené dieťa by malo byť bezprostredne po narodení láskyplne uložené na matkine brucho, vnímať vôňu jej pokožky, jej hlas i tlkot srdca. Vďaka tomu bude v jeho limbickom odtlačku zapísané, že cesta na svet bola úspešná, čo sa v ňom uloží ako pocit bezpečia a prijatia, ktorý ho bude sprevádzať po celý jeho život.

Limbický odtlačok a pamäť

Vzhľadom k faktu, že sa na svet rodíme s dvomi druhmi dlhodobej pamäte – chronologickou a emočnou – je vylúčené, aby sme si od prenatálneho obdobia a pôrodu nič nepamätali. Zodpovedá za to práve emočná pamäť, kdežto chronologická (časovo následná) pamäť má väčšie využitie v bežnom živote a orientácii. Centrum tejto pamäti sa nachádza v šedej mozgovej kôre, v neokortexte a je prepojená s logikou a učením. Vytvára sa okolo tretieho až štvrtého roku života a je jedinečná iba pre nás ľudí.  Táto pamäť nám však neumožňuje ukladať si spomienky na obdobie narodenia, ani na pobyt v matkinom lone a vnímať jej pocity a vnútorné prežívanie. Práve preto je úlohou limbického systému, ktorý dokonale pracuje s emóciami a je našim emočným úložiskom, našou vnútornou pamäťou. Táto emočná pamäť ukladá všetky naše zážitky na základe prežitkov – ako sme sa v konkrétnej situácii cítili. Dieťa si tak na úrovni pocitovo prežívaných emócií pamätá úplne všetko! Čo ak sme už dospelí a potrebujeme sa vysporiadať s následkami nespracovaných emócií z limbického odtlačku?

O zmenu limbického odtlačku sa môžeme pokúsiť vďaka terapeutickému vedeniu

Limbický odtlačok je prvým a životne dôležitým záznamom v našom živote, ktorý určuje predovšetkým vzťah k sebe samému a vlastnú hodnotu. Ide o pocit, ktorý ovplyvňuje to, či si lásku doprajem alebo žijem v presvedčení, že si ju nezaslúžim. Žijeme v dobe, v ktorej nie sme vedení a ani navyknutí načúvať reči svojho tela a s láskou sa oň starať. Musíme si uvedomiť, že telo je tu na Zemi domov našej duše a pristupovať k nemu z úrovne nie len fyzickej, ale aj psychickej a duchovnej. Všetci sa potrebujeme naučiť rozumieť svojmu telu, namiesto toho, aby sme zakaždým hľadali príčiny vonku a siahali po liekoch. Predovšetkým my ženy, aj keď chlapi nie sú výnimkou. Väčšina z nás využíva svoj potenciál naplno a práve nastavenie limbického odtlačku môže byť prvotnou a najväčšou prekážkou. Skúsený terapeut a jeho odborné vedenie môže byť cestou, ako sa dostať z kolobehu neustále sa opakujúcich vzorcov správania. Deštruktívny limbický odtlačok sa z jeho pomocou prepísať dá, avšak jedine vtedy, ak spätne prežije pocity, ktoré sa do Vášho limbického odtlačku zapísali, napríklad pomocou regresnej terapie. Staré emócie nahradíte novými. Chce to však prístup skúseného a kvalitného terapeuta. Čo môžete urobiť už dnes?

Prevencia a vedomý prístup je viac

Ak sa necítite alebo nie ste pripravení vysporiadať sa s prepisom vlastného limbického odtlačku, majte na pamäti aspoň to, ako veľmi je dôležité poznanie pre ďalšie generácie prichádzajúce po nás. Týka sa to predovšetkým žien, ktoré sa pripravujú na úlohu stať sa matkami, aby zodpovedne a vedome vnímali existenciu emočného rámca svojich  nenarodených detí a aby pracovali na tom, aby ich deti prichádzali na svet s tou najlepšou výbavou – telesne zdatné, emočné stimulované, milované a pripravené viesť plnohodnotný a šťastný  vedomý život.

Rada Vám na tejto ceste pomôžem

Vaša Darinka

logo blahutova

Darina Blahutová
pôrodná asistentka

Adresa

Vetrová 2
Levoča 054 01

Kontakt

info@rodime.sk (+421) 918 238 360